Tlenek węgla, popularnie zwany czadem, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.
Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:
- jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawiony smaku,
- blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.
- zatrucie małym stężeniem jest często ignorowane (bóle i zawroty głowy)
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność: przewodów kominowych, wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.
Aby zadbać o bezpieczeństwo warto wyposażyć mieszkanie w czujnik tlenku węgla.
Czujnik tlenku węgla jest urządzeniem niezbędnym:
- w łazienkach i kuchniach wyposażonych w gazowe podgrzewacze wody
- w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi
- w pomieszczeniach z ogrzewaczami i kuchenkami na butle propan-butan
- w przydomowych garażach (kontrola spalin)
- w pomieszczeniach z piecami węglowymi i na inne paliwa
- w przydomowych kotłowniach
- w każdym bezpiecznym domu!